Biała szałwia to roślina znana od wieków i ceniona za bogate właściwości prozdrowotne. Według wierzeń północnoamerykańskich Indian uważana za magiczny krzew, mający zdolności do odpędzania złych mocy oraz oczyszczania powietrza. Do dziś wykorzystywana jest do leczenia różnych dolegliwości.
Co to jest biała szałwia?
Biała szałwia, zwana jest po łacinie Salvia Apiana. Nie bez znaczenia dla jej nazwy jest fakt, iż kwiat rośliny szczególnie silne przyciąga pszczoły ( z łać. Apiana to pszczoła). Krzew rośliny należy do silnie rozgałęzionych i osiąga wymiary od 1,3 do 1, 5 metra wysokości oraz jest szeroki na ponad metr. Długie łodygi rośliny pokrywają srebrno – białe liście wzbogacone o charakterystyczne białe włoski. Kwiaty natomiast najczęściej występują w kolorze białym i często pokrywają je lawendowe smugi. Bylina zakwita jednak dopiero w drugim roku od posadzenia. Szczególnie cenne są liście rośliny, zawierające liczne olejki eteryczne.
Gdzie rośnie biała szałwia?
Szałwia biała to roślina naturalnie występująca wyłącznie w południowo – zachodnim USA, oraz w niektórych regionach Meksyku. Bylina rośnie na suchych terenach, uwielbia również światło słoneczne, dlatego tak licznie występuje w stanie Kalifornia w USA.
Szałwie białą można wyhodować również samemu w domowym zaciszu. Uprawa wymaga jednak specyficznych warunków, m.in. nasłonecznionego miejsca. Dobrze zatem jest postawić ją na oknie od strony południowej, gdzie będzie docierało do niej dużo światła. Bylina wymaga również żyznej, bogatej w składniki odżywcze gleby, a także odpowiednio dużej donicy. W podlewaniu należy zachować umiar, roślina nie lubi bowiem zbyt częstego podlewania.
Jakie są właściwości białej szałwii
Szałwii biała w rdzennej kulturze Indian przypisywano magiczne moce. Liście rośliny palono i okadzano nimi pomieszczenia domostw, co miało na celu odpędzenie złych duchów oraz zatrzymanie złych czarów. Obecnie roślina ceniona jest m.in. za liczne właściwości prozdrowotne tkj.:
- Przeciwzapalne: m.in. zmniejsza stany zapalne, m.in. zatok, czy stawów.
- Antyseptyczne: ma właściwości odczulające, pomaga pozbyć się alergii oraz wykazuje działania odkażające. Przyspiesza również gojenie się ran
- Przeciwbólowe: łagodzi bóle m.in. zębów, a także przynosi ulgę w bólu gardła. Wykorzystywana jest również do kojenia bólów menstruacyjnych. Skutecznie także swędzenie po ukąszeniu owadów. Ponadto pozytywnie wpływa na obniżenie gorączki.
- Rozkurczowe: inhalacje rośliną rozrzedzają zalegający w płucach śluz i pomagają pozbyć się kaszlu i kataru. Napar z jej liście poprawia również perystaltykę jelit.
- Bakteriobójcze: skutecznie działa na patogeny.
- Uspakajające: pomaga na niepokój i nerwowość. Sprzyja wyciszeniu, zmniejsza poczucie lęku i ułatwia zasypianie. Pomaga przywrócić naturalną równowagę wewnętrzną.
Liście rośliny najczęściej spożywane są w postaci herbatek, jednak można spożywać je także na surowo. Napar z szałwii białej doskonale nadaje się ponadto do inhalacji dróg oddechowych. Suszone liście rośliny można także zmielić na mąkę, jak również stosować jako przyprawę. Co więcej szałwia biała wykorzystywana jest jako składnik kosmetyków, m.in. szamponów o działaniu zmniejszającym wypadanie włosów.
Szałwia biała to niezwykła roślina o cudownych właściwościach leczniczych. Od setek lat używana jako panaceum na przeróżne schorzenia. Łagodzi wiele dolegliwości fizycznych, a także poprawia stan ducha zmniejszając lęki i niepokoje. Warto skorzystać z jej dobroczynnych właściwości.
Dodaj komentarz